Foto: Jonathan Hession / History.

Siden 2013 har serien Vikings gået sin sejrsgang på tv-skærme i hele verden. I den nye sæson foregår meget af serien i Kyiv. 

Historierne om Ragner Lodbrog og de andre vikingers succesfulde plyndringer af de i dag engelske og franske riger er kendt vidt og bredt. Det samme er historierne om Erik den Rødes kolonisering af Grønland.

Men få ved måske, at vikingerne ikke kun trodsede havene i vest. Også floder og have i øst lå under for vikingernes ekspeditioner, der nåede helt ned til nutidens Istanbul. Det er godt nok stadigvæk til diskussion om slavere eller vikinger grundlage Kyiv, men en ting er sikkert:

Store dele af den nye sæson af hitserien Vikings, der kan streames på blandt andet HBO Nordic, foregår blandt vikingerne i det såkaldet Kyiv Rus, da Ivar Benløs besøger prins Oleg, der selv stammer fra vikingerne.

Artiklen fortsætter under traileren.

Fakta og fiktion 

For at undgå spoilers, går vi ikke ind i detaljer vedrørende handlingen i sæson 6. Man skal være varsom med at anse Vikings som en dokumentar. For det første kan forskere ikke blive enige om, hvorvidt seriens første hovedperson Ragnar Lodbrog overhovedet fandtes i virkeligheden.

For det andet er personer og tidspunkter blandet sammen for dramatiseringens skyld. Der er dog bred enighed om, at Ivar Benløs eksisterede, men langt det meste af hans virke foregik i England. At han skulle være en vigtig person i nutidens Ukraine og Rusland er mere usikkert.

Østpå, i Kyiv, regerede der på et tidspunkt vikinger. Dem, Ivar møder i serien, er Oleg, Askold, Dir og Igor – og det fandtes i høj grad i virkeligheden. Det var nemlig Oleg, der samlede riget.

Vildfarne æsler 

En anden ting, der placerer vikingerne i Østeuropa, er et skriv om vikinger af den arabiske diplomat Ahmed Ibn Fadlan, der i 900-tallet beskrev vikingerne som “… de mest skidne af Guds skabninger,” samt vildfarne æsler uden personlig hygiejne.

Hans beskrivelse af vikingerne dækker alt muligt fra tatoveringer til skikke, som da de eksempelvis ofrer en trælkvinde, da en af høvdingerne dør. Beretningen kommer fra Volga-floden i Rusland længere østpå og kan læses her.

Sæson 1-6 af Vikings kan ses på HBO, Amazon Prime og History Channel. Sæson 1-5 kan ses på Netflix.