Ukraine har fra i dag forlænget karantænen i landet fra den 3. april til den 24. april.
Den seneste uge har folk i Ukraine skulle vænne sig til en ny hverdag, hvor butikker, caféer, restauranter, barer og den offentlige transport har været lukket. Man må håbe, at flertallet har fundet sig til rette i det.
Hele landet er under karantæne – og sådan bliver det ved med at være til den 24. april. Sådan lyder det fra parlamentet, der i dag har vedtaget at forlænge karantænen for hele landet. Det skriver Kyiv Post.
Det betyder også, at det fortsat ikke vil være muligt at komme ind og ud af Ukraine i den næste måned. I hvert fald ikke på samme måde, som det var før – der vil formentlig stadigvæk være få fly og åbne grænseovergange ind i Polen.
Ukraine har i dag 113 registrerede tilfælde og fire er døde af sygdommen.
Info fra det danske udenrigsministerium
Det danske udenrigsministerium arbejder løbende på at åbne muligheder for at få strandede danskere hjem fra hele verden. Informationer bliver sendt ud til alle danskere, der har tilmeldt sig på danskerlisten.
Man kan melde sig på danskerlisten på ministeriets hjemmeside eller i appen Rejseklar, der kan downloades til både Android og iOS.
Mange danskere er kommet hjem de seneste dage. Men der er stadig danskere strandet i udlandet. Vi arbejder i døgndrift for at få dem hjem@UMBorgerservice har tidoblet bemandingen og DK's ambassader har droppet alt andet arbejde for at fokusere på at få danskere hjem#covid19dk pic.twitter.com/h55d0OS8xF
— Denmark MFA ?? (@DanishMFA) March 25, 2020