Arkivfoto: Emil Filtenborg.

Ifølge både den ukrainske præsident og den ukrainske premierminister er det længe ventede lån fra IMF snart godkendt. Det vil være en kærkommen håndsrækning til Ukraine, som har brug for lånet. 

Præsidentens administration oplyser i en ny pressemeddelelse, at det fem milliarder store lån fra den Internationale Valutafond er lige på trapperne og ventes godkendt en af de nærmeste dage. Det skriver det ukrainske nyhedsbureau Unian.

Det såkaldte “standby lån” vil løbe over 18 måneder og bidrage til at stabilisere den ukrainske økonomi, der er hård ramt af corona-krisen. Udmeldingen fra præsidentens kontor kommer efter, at den ukrainske præsident Volodimir Zelenskij har talt i telefon med IMF-direktøren Kristalina Georgieva i løbet af fredag. 

“Mange tak for det stabile partnerskab og konstruktive dialog. Jeg er glad for, at IMF vil godkende programmet for samarbejde med Ukraine i den nære fremtid,” sagde Zelenskij angiveligt til Georgieva. 

Unian skriver også, at den ukrainske premierminister Denis Sjmygal forventer, at lånet allerede bliver godkendt den femte juni, da IMF angiveligt er tilfredse med Ukraines godkendelse af landreformen og bank-loven, som var krav fra IMF. Det var begge to emner, der blev diskuteret med IMF, melder præsidentens kontor. 

Hvad bruges pengene på?

Lånet på fem milliarder dollar vil komme i rater over de næste 18 måneder og vil primært blive brugt til betale regninger og støtte det ukrainske nationale budget, der er ramt hårdt af krisen og kører med stort underskud. Før krisen var Ukraine også i forhandlinger med IMF om et lån, der skulle understøtte reformarbejdet i Ukraine, men efter corona-krisen er der opstået et akut behov for at stabilisere den ukrainske økonomi, og det er derfor planen, at en stor del af pengene går til blot at stablisere økonomien i stedet. 

Der er da stadig håb om, at milliarderne kan være med til at understøtte det reformarbejde, som Ukraine allerede har vedtaget og planerne for fremtiden. Den ukrainske nationalbank forventer, at den første rate på to milliarder dollar vil komme i løbet af andet kvartal i år, mens den ukrainske premierminister forventer, at første del af lånet allerede vil komme dagen efter efter godkendelsen af lånet. 

Det er der hårdt brug for. Hvis vi blot ser på de nyeste tal for april, så viser tallene fra State Statistics Service i Ukraine, at den industrielle produktion er faldet med 16,2 procent i april, sammenlignet med samme måned sidste år. Minedriften faldt med 6 procent, fødevareproduktionen med 6,5 procent, elektricitet med 8 procent, detailhandlen med 14,9 procent, godstransporten via tog med 17,5 procent, mens godstransporten i sin helhed faldt med 27 procent. Stålproduktionen faldt med 31 procent i april. 

Tidligere har Kristian Andersson, der er bestyrelsesformand for den svenske bank SEB i Ukraine, fortalt Ukrainenu, at selv om situationen er alvorlig i Ukraine, så skal landet nok klare sig gennem krisen, hvis den bliver kortvarig. 

“Hvis det gør (IMF-lånet kommer, red.)… så skal landet nok klare sig rimeligt godt og være i stand til at betale sin store lån-tilbagebetaling i år og den næste år. Så kan renten for den ukrainske national bank holdes på de 10 procent, som den er nu, og jeg tror faktisk, at det er muligt at få den ned på syv procent, som var målet for året fra før corona-krisen. Jeg tror også, at valutakursen i forhold til dollaren kan holdes på mellem 26 til 29 hryvnia for en dollar, men kun hvis lånet kommer.” sagde Andersson til Ukrainenu tilbage i april. 

EU kommer også med penge

Ifølge Unian har EU Kommissionen også besluttet, at EU vil låne Ukraine 500 millioner Euro i makrofinansiel assistance. Ifølge Valdis Dombrovskis, der arbejder hos EU og er ansvarlig for lånet til Ukraine, kommer lånet, fordi EU vil støtte Ukraine gennem krisen og hjælpe landet i det fremtidige reformarbejde. Der bliver i den ombæring åbnet op for, at Ukraine kan låne yderligere 1,2 milliarder Euro, hvis der er behov for det. 

Ukrainenu har tidligere skrevet om, at Ukraine har brug for store lån for blot at klare sig gennem 2020. Ukraines finansminister har blandt andet fortalt, at Ukraine har brug for at låne hele 457 milliarder hryvnia (omkring 116 milliarder kroner, red) året ud, men at staten kan låne nogle af de penge internt i landet. Det er derfor usikkert, hvor mange penge Ukraine skal hente i udlandet og om IMF-lånet er nok. 

Det er heller ikke alle steder, at der er lige stor tilfredshed med, at IMF-lånet blot ser ud til at blive på fem milliarder dollar, hvilket er betydeligt lavere, end hvad der tidligere er blevet forhandlet om, da lånet muligvis kunne være på hele ti milliarder dollar. 

Mikheil Saakashvili, der er Zelenskijs rådgiver, er ikke sikker på, at det er en særlig god aftale for Ukraine. Han har tidligere sagt til tv-kanalen 1+1, at “de giver os lige nøjagtig nok penge, så vi kan betale vores gæld. På grund af dette er vi tvunget til at bøje os konstant. Jeg afviste IMF-hjælp i Georgien en gang. Jeg tror, at Ukraine er stærk nok til at afvise dette”. Det skriver Ukraine Business News. Dog ser det ud til, at lånet stadig er på skinner på trods af udtalelserne fra Saakashvili.