Google har angiveligt åbnet sit andet kontor i Ukraine – denne gang med fokus på forskning og udvikling.
Ifølge det ukrainske tech-medie AIN, har Google åbnet endnu et kontor i Kyiv. Det første kontor har primært været fokuseret på servicering af Googles kunder, men nu tilføjes udvikling altså til Googles arbejde i Ukraine.
Ifølge AIN kommer åbningen af det nye Google-kontor med overtagelsen af en anden amerikansk virksomhed, CloudSimple, der havde et kontor i Ukraine, som nu har skiftet hænder.
CloudSimple har omkring 30 medarbejdere i Kyiv, skriver AIN. Ifølge Kyiv Post har de 75 medarbejdere totalt fordelt ud over tre kontorer: Bangalore – Indien, Santa Clara – Californien og Kyiv – Ukraine.
IT er en stor branche i Ukraine. Der arbejder omkring 200.000 techspecialister i sektoren.