Foto: Emil Filtenborg.

I dag er det Kvindernes Internationale Kampdag. Det er det selvfølgelig også i Ukraine, hvor demonstranter marcherer for bedre kvinderettigheder.

Flere steder i Ukraine ligner Kvindernes Internationale Kampdag bare endnu en Valentinsdag. Men ikke alle steder, lader kvinderne spise sig af med blomster, chokolader og restaurantbesøg.

På Maidan marcherer både mænd og kvinder traditionen tro for bedre kvinderettigheder i Ukraine:

Og der er fortsat en del at demonstrere både for og imod, når snakken falder på kvinderettigheder.

Ifølge FN’s udviklingsprogram er Ukraine nummer 60 ud af 160 lande i verden, når det kommer til lighed mellem kønnene. Derudover viser FN’s statistik, at der er en forskel i lønnen på 21,3 procent mellem mænd og kvinder i Ukraine, mens der til gengæld er tæt på lighed mellem andelen af mænd og kvinder på arbejdsmarkedet. Kvinder udgør dog blot 20,8 procent af parlamentsmedlemmerne.

Derudover viser statistikken, at kvinder klart bruger mere tid på husholdning og på at passe børn end mændene i Ukraine. Kvinderne bruger i gennemsnit 29 timer på husholdning om ugen, mens mænd bruger 15 timer, og kvinderne bruger i gennemsnit 49 timer om ugen på at være sammen med deres børn, mens mænd bruger 22 timer.

FN’s opgørelse viser også, at to ud af tre kvinder i Ukraine har oplevet psykisk, fysisk eller seksuel vold. 26 procent af kvinderne har oplevet vold fra deres partner.

Premierministeren vil gøre noget

Den ukrainske premierminister, Denis Sjmygal, har siden november lovet, at det er en prioritet for regeringen, at der er ligestilling for kønnene – særligt på arbejdspladserne.

“Hvis kvinders og mænds rettigheder og pligter er juridisk lige, kræver deres lige muligheder stadig alvorlig uddybning. Desværre er der i vores samfund stadig forskelsbehandling i, hvordan arbejdsgivere behandler deres ansatte. Ministeriet for socialpolitik bemærker, at dette fører til et hul på cirka 25 procent i løn,” sagde Sjmygal ifølge Unian.

Han vil have, at erhvervslivet gør mere for at bekæmpe diskriminationen mod kvinder, og det betyder blandt andet at gøre mere for lige barsel, ændre synet på køn, alder og måden, som måden man skal geberde sig på i virksomhederne. Han siger, at kvinders manglende muligheder hæmmer Ukraines success og fremgang.